Ochrona in-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w Pienińskim Parku Narodowym - umowa nr FENX.01.05-IW.01-0020/24
Ochrona in-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w Pienińskim Parku Narodowym jest kontynuacją wieloletnich działań ochronnych prowadzonych w Pienińskim Parku Narodowym w celu ochrony zwierząt i roślin oraz nieleśnych siedliska przyrodniczych.
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w kwocie 1 160 250,00 PLN.
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w kwocie 1 160 250,00 PLN.
Zadania, działania realizowane w ramach projektu:
- Zakup sprzętu wspierającego działania ochronne na łąkach i w ziołoroślach. W ramach projektu zaplanowano zakup ciągnika rolniczego z dodatkowymi elementami zabezpieczającymi, ciągnika specjalistycznego oraz dodatkowego osprzętu w postaci przyczepy tandem do zwózki biomasy, frezarki do pni, zgrabiarki i kosiarki bijakowej. Zakupiony sprzęt będzie służył do prowadzenia działań ochronnych zmierzających do przywrócenia lub utrzymania wspieranych w projekcie nieleśnych siedlisk przyrodniczych, a tym samym gatunków roślin i zwierząt.
- Zakup sprzętu do obserwacji zwierząt (fotopułapki i kamery termowizyjne) Zakup sprzętu pozwoli na pełniejszą rejestrację zwierząt w dzień i w nocy w Pienińskim Parku Narodowym oraz dokumentowanie wykorzystania przez zwierzęta wyznaczonych korytarzy ekologicznych. Zwiększenie liczby środków rejestracji zwierząt pozwoli na uzyskanie pełniejszej informacji o zwierzętach występujących w Parku oraz funkcjonalności korytarzy ekologicznych.
- Ochrona szlaku migracji zwierząt (ropucha szara). Zakup ogrodzenia (płotki o długości 600 mb. z osprzętem) jako uzupełnienie obecnie posiadanego pozwoli na zmniejszenie śmiertelności płazów bytujących na terenie Pienińskiego PN, przechodzących przez drogę powiatową w Sromowcach Wyżnych – Kątach do miejsc rozrodu. W ramach zadania dorosłe płazy będą przenoszone do miejsc rozrodu, a podczas powrotu będą zabezpieczane młode osobniki przez regulację czasu przejścia przez drogę.
- Działania ochronne związane z ochroną niepylaka apollo. Pieniński Park Narodowy kontynuuje program restytucji niepylaka apollo, rozpoczęty w latach 90-tych XX w. W ramach działań należy utrzymać w stanie bezleśnym murawy na 5 stanowiskach. W ramach projektu planuje się ręczne usuwanie krzewów z muraw kserotermicznych wraz z wynoszeniem biomasy poza obręb stanowisk. Utrzymanie hodowli niepylaka jest konieczne dla zachowania bezpiecznej puli osobników, niepodatnych na zdarzenia losowe lub niekorzystny przebieg pogody. Hodowla niepylaka apollo prowadzona będzie od momentu pozyskania jajeczek do wypuszczenia imago w terenie. Ocena stanu metapopulacji pozwoli określić efektywność podjętych działań ochronnych. Monitoring prowadzony będzie przez odłów w terenie, numerowanie osobników i ich wypuszczanie. Zachowanie siedliska niepylaka apollo we właściwym stanie oraz zabezpieczenie puli osobników przed zdarzeniami losowymi pozwoli na stabilizację liczebności motyla w Pienińskim Parku Narodowym. Usuwanie krzewów na 8 ha muraw kserotermicznych będzie również sprzyjało utrzymaniu populacji motyla krasopani hera, który występuje na tym samym siedlisku co niepylak apollo.
- Przystosowanie strychu dyrekcji do wymagań podkowca małego. Aktualnie podkowiec mały tworzy na strychu dyrekcji PPN niewielką grupę rodzinną w przygotowanym specjalnie pomieszczeniu. Dla zapewnienia spokoju i bardziej stabilnych warunków planuje się przeprowadzenie adaptacji części strychu na potrzeby podkowca małego przez przygotowanie przegrody wydzielającej część strychu zajmowanej przez podkowce, wykonanie w wydzielonej części zaciemniających okiennic wewnętrznych oraz drewnianej konstrukcji (schronu) zapewniającej odpowiedni mikroklimat i ochronę przed kuną. Zaciemnienie strychu i ochrona przed kuną poprawi warunki bytowania nietoperzy zwłaszcza w okresie rozrodu.
- Zabiegi ochronne na łąkach i w ziołoroślach. Realizacja działania na powierzchni około 3,4 ha (polany: Kosarzyska, Polana Pieniny, Łazek Wyżni) zapewni utrzymanie łąk ziołoroślowych charakterystycznych dla wyższych położeń Pienin i stanowiących bazę pokarmową dla niepylaka mnemozyny. Wykonanie koszenia ręcznego z usuwaniem biomasy i jej jusuwanie poza obręb polany, naprzemiennie po około połowie powierzchni każdego roku, pozwoli na utrzymanie we właściwym stanie łąk ziołoroślowych oraz lokalnych populacji niepylaka mnemozyny. Prace zostaną zlecone wykonawcom zewnętrznym. Przywrócenie właściwego stanu łąk, na których zaniechano użytkowania, wymaga usunięcia zarośli i młodych drzew, a następnie regularnego koszenia i usuwania biomasy. W ramach projektu, na wybranych polanach (Kras, Wielkie Załonie, Doliny Wyżne, Sośnie, Pod Nową Górą, Czerniawa i inne), zostaną wycięte zarastające je krzewy i drzewa, a następnie przy pomocy frezarki do pni zostaną zlikwidowane pozostałości pniaków. Kolejnym etapem będzie wyrównanie powierzchni i usunięcie wojłoku martwych roślin przy użyciu kosiarki bijakowej. Dzięki tym zabiegom w kolejnych latach możliwe będzie koszenie i wywóz zgromadzonej biomasy. Na powierzchniach niezarośniętych koszenie i usuwanie biomasy wykonane zostanie już w pierwszym roku realizacji zadania. W prowadzonych zabiegach wykorzystane zostaną ciągniki i pozostały sprzęt zakupiony w projekcie, a także sprzęt będący w dyspozycji PPN. Prace wykonają pracownicy fizyczni zatrudnieni w PPN, paliwo zostanie zakupione do nowych ciągników. Opisane zabiegi zostaną wykonane na łąkach o łącznej powierzchni około 13,4 ha.
- Wypas kóz na murawie kserotermicznej. Zgryzanie przez kozy odrośli krzewów i ich osłabianie zmniejsza tempo sukcesji wtórnej, a tym samym pozwala na utrzymanie muraw kserotermicznych we właściwym stanie. Rozbijanie kopytami zwartej darni umożliwia obsiewanie typowym gatunkom murawowym m.in. pszonakowi pienińskiemu. W ramach projektu planuje się kwaterowy wypas kóz na powierzchni 0,7 ha, umożliwiający regulację intensywności wypasu.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu) – 1 365 000 PLN.
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich – 1 160 250 PLN.
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich – 1 160 250 PLN.
Grupy docelowe. Projekt jest skierowany do ogółu społeczeństwa. Wykonywanie działań ochronnych na siedliskach przyrodniczych przyczyni się do utrzymania nieleśnych siedlisk przyrodniczych, dzięki czemu zostaną zachowane walory widokowe. Szczególnie warte podkreślenia są widoki z polany Pieniny i Kosarzyska, które są najwyżej położonymi łąkami w Pienińskim Parku Narodowym. Z przyrodniczego i naukowego punktu widzenia istotne jest zachowanie dziedzictwa genetycznego lokalnych populacji organizmów żyjących w Pieninach. Utrzymanie pienińskiej mozaiki siedlisk daje możliwość egzystencji blisko 20% organizmów stwierdzonych w Polsce, w tym gatunków endemicznych roślin i zwierząt. Dofinansowanie projektu ze środków europejskich daje możliwość zaangażowania lokalnej społeczności w wykonywanie działań ochronnych (koszenie ziołorośli, wypas kóz, ochrona niepylaka apollo, ochrona szlaku migracji płazów).
Cele projektu. Ochrona in-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w Pienińskim Parku Narodowym jest kontynuacją wieloletnich działań ochronnych prowadzonych w Pienińskim Parku Narodowym w celu ochrony zwierząt i roślin oraz nieleśnych siedliska przyrodniczych. Przewidziane w projekcie zakupy, zabiegi dostosowane do charakteru siedlisk przyrodniczych i gatunków oraz monitoring stanu lokalnych populacji zwierząt jest jednocześnie realizacją obowiązków Pienińskiego Parku Narodowego ujętych w Planie ochrony PPN (rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2014 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Pienińskiego Parku Narodowego – Dz.U. z 2014 r. poz. 1010). Utrzymanie łąk i ziołorośli na licznych polanach, rozproszonych w granicach Parku, wymaga dostosowania sprzętu do warunków terenowych (strome podjazdy i zjazdy, praca sprzętem na pochyłych stokach). Projekt przewiduje ochronę przedmiotów ochrony w obszarze Natura 2000 Pieniny, w tym: gatunków priorytetowych z załącznika II dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (pszonak pieniński, krasopani hera), gatunków z załącznika II i IV dyrektywy Rady 92/43/EWG (podkowiec mały, niepylak apollo i mnemozyna), gatunków objętych w Polsce ochroną ścisłą (pszonak pieniński, podkowiec mały, niepylak apollo i mnemozyna, krasopani hera) lub objętych ochroną częściową (ropucha szara), gatunków wpisanych do Czerwonej Księgi Roślin (pszonak pieniński), Czerwonej Księgi Zwierząt (podkowiec mały, niepylak apollo i mnemozyna, krasopani hera). Działania ochronne będą prowadzone na nieleśnych siedliskach przyrodniczych: górskie łąki użytkowane ekstensywnie (kod siedliska 6520, 6510) i murawy kserotermiczne (kod siedliska 6210).
Podejrzenia nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmiotów realizujących i wykonujących projekty można zgłaszać za pomocą:
Instytucje oraz beneficjenci realizujący Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 zobowiązani są do przestrzegania horyzontalnych zasad równościowych. Informacje dotyczące przestrzegania zasad równościowych.
- poczty tradycyjnej - w postaci przesyłki listowej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
- mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl,
- doręczenia osobistego do kancelarii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub kancelarii Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa.
Instytucje oraz beneficjenci realizujący Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 zobowiązani są do przestrzegania horyzontalnych zasad równościowych. Informacje dotyczące przestrzegania zasad równościowych.
#Fundusze UE
#FunduszeEuropejskie
#FunduszeEuropejskie